Tisková zpráva Million Marihuana March 2013 - Nechte trávu růst

23.4.2013
Tisková zpráva Million Marihuana March 2013 - Nechte trávu růst

V sobotu 4. května 2013 se v Praze uskuteční již šestnáctý ročník tradiční demonstrace, pochodu a kulturně zdělávacího happeningu za legalizaci konopí, které jsou součástí celosvětové kampaně Million (též Global) Marihuana March. Demonstrace začne ve 12.30 srazem na Karlově náměstí.

 

Akce je pořádána občanským sdružením Legalizace.cz a klade si za cíl projevit nesouhlas občanů se stávající protikonopnou politikou v naší zemi, poukázat na zásadní chyby a nedostatky platných zákonů včetně nedávno schváleného zákona o léčebném konopí a vyjádřit solidaritu s oběťmi konopné prohibice u nás i v zahraničí. Tisíce občanů z celé České republiky se prostřednictvím této akce připojí ke statisícům lidí a několika stům měst napříč pěti kontinenty v protestu proti nesmyslné a zhoubné globální konopné prohibici.

 

Hlavním požadavkem demonstrace je legalizace pěstování a držení konopí a konopných produktů pro vlastní potřebu, a to jak za účelem léčby, tak i k účelům rekreačním.

 

Stát nemá žádné právo zasahovat do soukromí a ústavou garantovaných osobních svobod občanů. Pěstováním, držením a užíváním konopí pro osobní potřebu člověk žádným způsobem neomezuje ani neohrožuje druhé osoby a snaha státu takovouto činnost stíhat a trestat je pro nás naprosto nepřijatelná.“, řekl k letošní demonstraci Robert Veverka, předseda sdružení Legalizace.cz.

 

Zastaralé mezinárodní úmluvy o omamných látkách, na které se politici tak rádi odvolávají, stále více a více ztrácejí na relevanci. Některé státy USA již na základě celostátních referend rekreační užívání konopí legalizovaly1, v dalších k tomu s největší pravděpodobností brzy dojde. Navíc nedávný průzkum agentury Ipsos ukázal, že legalizaci rekreačního užívání v současnosti podporuje i většina české společnosti2.

 

Prohibice konopí prospívá jen a pouze subjektům aktivním na černém trhu, tedy velkopěstitelům a dealerům konopí. Na druhé straně přináší zcela zbytečnou a nákladnou kriminalizaci a perzekuci slušných lidí, a vůbec nejvíce amorálním důsledkem prohibice je pak stávající situace nemocných, kterým konopí zcela prokazatelně pomáhá, ale navzdory všem slibům politiků je jim stále legálně nedostupné.

 

Občanské sdružení Legalizace.cz není a nemůže být uspokojeno současným stavem, kdy politická reprezentace sice v důsledku dlouhodobého tlaku občanské společnosti a odborné veřejnosti deklarovala zájem zpřístupnit konopí pro léčbu a výzkum, praktickým výsledkem mnohaměsíční práce politiků a odborníků je však zatím nepoužitelný zákonný paskvil a pacienti jsou i nadále odkázáni na ilegální samopěstování či černý trh3.


 

Dost bylo řečí o nutnosti striktní kontroly a monopolizace trhu s léčebným konopím. Ano, léčebné konopí musí být pacientům dostupné v lékárnách, avšak zdarma nebo za takovou cenu, která odpovídá reálným, tedy velmi nízkým nákladům na jeho produkci. Záměr dovážet a prodávat léčebné konopí za ceny srovnatelné s maloobchodními cenami na černém trhu je výsměchem zdravému rozumu.“, dodal k legalizaci léčebného konopí místopředseda sdružení Michal Řehák.

 

Legalizace.cz vyzývá politiky: „Ukončete to nekonečné lavírování a vytváření potenciálně korupčního prostředí, ukončete nazývání jedné a té samé byliny na jedné straně lékem a na straně druhé zhoubnou a nebezpečnou drogou. Je dávno prokázaným faktem, že konopí je nesrovnatelně méně nebezpečné a méně návykové než legální alkohol či nikotin. Konopí je lék, konopí je bylina, kterou nemáte nejmenší šanci vymýtit. Regulujte obchod, reklamu, věkovou hranici legálního užívání, ale legalizujte pěstování a držení konopí dospělými lidmi pro jejich vlastní potřebu!

 

Demonstrace začne v sobotu 4. května ve 12.30 srazem na Karlově náměstí, odkud za hudebního doprovodu vyrazí mírumilovný, leč nepřehlédnutelný pochod Prahou do parku Parukářka, kde budou připravena dvě hudební pódia a bohatý program.

 

Těšit se můžete na kulturní nářez v podání legendárních kapel E!E, N.V.Ú., Terne Čhave, Prague Conspiracy, Queens of Everything, Los Perdidos a každoročních podporovatelů Urragan Andrew. DJ’s stage nabídne vedle hvězdných dýdžejů Gadjo.cz a Mikkim i další skvělé umělce, mezi které patří Selector Boldrik a jeho hosté, Baltazar, Z-Aires, DJ Medis a nový Futurebass Project. Vedle hudební produkce na vás čeká i konopný trh, neziskový sektor a pro rodiny s dětmi i program pro nejmladší demonstranty.

 

Kulturní happening v parku Parukářka se koná pod záštitou PhDr. Matěje Stropnického, zástupce starosty MČ Prahy 3. Program hudebních pódií můžete sledovat v živém přenosu na webové adrese live.legalizace.cz. Aktuální informace naleznete na adrese mmm.legalizace.cz.

 

Poznámka pro novináře:

Namísto tiskové konference je pro vás připraven informační servis přímo na místě konání happeningu Million Marihuana March 2013 v parku Parukářka, a to v Press centru o.s. Legalizace.cz v době od 15:00 do 17:00 hod. S žádostí o informace nebo zprostředkování rozhovorů s hosty MMM2013 se můžete obrátit na Press centrum.

 

 

Kontakty:

Robert Veverka, předseda a mluvčí Legalizace.cz, tel.: 773 691 561, e-mail: robert@legalizace.cz

Ing. Michal Řehák, místopředseda Legalizace.cz, tel.: 723 261 126, e-mail: michal@legalizace.cz

Martin Juki Jyrkinen, tiskový servis, tel.: 777 337 187, e-mail: juki@legalizace.cz

 

 

 

1 Coloraďané si ode dneška legálně zahulí - a uvidí, zdroj: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/209665-coloradane-si-ode-dneska-legalne-zahuli-a-uvidi/

2 S léčbou konopím souhlasí 97 procent Čechů, zdroj: http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/s-lecbou-konopim-souhlasi-97-procent-cechu_266366.html

3 Fiasko! Léčba konopím v troskách, osud projektu je nejistý, zdroj: http://domaci.eurozpravy.cz/zdravotnictvi/68590-fiasko-lecba-konopim-v-troskach-osud-projektu-je-nejisty/

 

 


Newsletter captcha