Tisková zpráva MMM 2014 - Jdeme do kytek?!

7.5.2014
Tisková zpráva MMM 2014 - Jdeme do kytek?!

17. ročník pražské demonstrace za legalizaci konopí – Million Marihuana March 2014 začne ve 12.30 na Karlově náměstí. Kromě tradičního pochodu centrem metropole akce nabídne i bohatý kulturně zdělávací happening v parku Parukářka na pražské trojce. Novinkou letošního ročníku je politická diskuze s kandidáty do Evropského parlamentu.


 

Akce je pořádána občanským sdružením Legalizace.cz a klade si za cíl projevit zřetelný nesouhlas se současnou protikonopnou politikou v naší zemi. Letošní demonstrace reaguje především na přetrvávající nesmyslnou represivní drogovou politiku vůči pěstitelům a uživatelům konopí pro osobní potřebu a zásadně nesouhlasí s legislativním paskvilem legalizace léčebného konopí, který do dnešního dne nezajistil nemocným a seniorům ani gram slibovaného léčebného konopí.1 V neposlední řadě pak odmítá tolerovat bezprecedentní loňské zátahy policie a soudů proti majitelům growshopů a květinářství, kteří se prodejem semínek konopí, květináčů a literatury s konopnou tématikou na jednom místě měli údajně dopustit trestného činu šíření toxikomanie. 2

 

 

Hlavním požadavkem letošní demonstrace je legalizace pěstování a držení konopí a konopných produktů pro vlastní potřebu, a to jak za účelem léčby, tak i k účelům rekreačním.

 

„Stát nemá žádné právo zasahovat do soukromí a ústavou garantovaných osobních svobod občanů. Pěstování, držení či užívání konopí pro osobní potřebu nesmí být nadále vnímáno jako zločin. Zákony, které omezují dospělé lidi plně využít potenciálu konopí, jsou postaveny na předsudcích a neznalosti problematiky. Vnímám takové zákony, a především pak jejich vymáhání, jako pozůstatky totalitního režimu“, uvedl k letošní demonstraci předseda sdružení Legalizace.cz Robert Veverka.

 

Zastaralé mezinárodní úmluvy o omamných látkách, na které se politici často odvolávají, již ztrácejí na relevanci. Některé státy světa rekreační užívání konopí již úspěšně legalizovaly3, v dalších k tomu s největší pravděpodobností brzy dojde.

 

Prohibice konopí prospívá jen subjektům aktivním na černém trhu, tedy velkopěstitelům a dealerům konopí. Na druhé straně přináší zcela zbytečnou a nákladnou kriminalizaci a perzekuci slušných lidí. Vůbec nejvíce amorálním důsledkem současné prohibice je stávající situace okolo legálního konopí v lékárnách. Ačkoli je nemocným lidem léčebné konopí slibováno, legálně ho koupit nejenže nelze, ale pokud by snad v budoucnu v lékárnách konopí bylo, jeho cena má být vyšší než je dnešní cena konopí na černém trhu.

 

„Ačkoli na demonstraci rok co rok zřetelně přednášíme naše požadavky, nebývají politiky vážněji vyslyšeny. Proto jsme na letošním ročníku připravili politickou diskuzi s kandidáty do Evropského parlamentu, aby se vyjádřili, jak by v případě svého zvolení postupovali při reformě drogové politiky u nás i v celé Evropské unii. Posluchači v závěru diskuze dostanou příležitost položit svým možná budoucím europoslancům otázky a ověřit si, zda kandidát, potažmo strana, kterou zastupuje, myslí svůj záměr efektivně a spravedlivě regulovat konopí vážně, nebo zda se jedná jen o klasický předvolební, populismem nabité divadlo,“ přiblížil novinku letošní demonstrace Veverka.

 

Legalizace.cz vyzývá politiky: „Ukončete nazývání jedné a té samé byliny na jedné straně lékem a na straně druhé zhoubnou a nebezpečnou drogou. Regulujte s konopím obchod, reklamu či věkovou hranici legálního užívání, ale hlavně legalizujte pěstování a držení konopí dospělými lidmi pro jejich vlastní potřebu!

 

Demonstrace začne v sobotu 10. května ve 12.30 setkáním na Karlově náměstí, odkud za hudebního doprovodu vyrazí mírumilovný, leč nepřehlédnutelný pochod Prahou do parku Parukářka, kde budou připravena dvě hudební pódia, diskusní stage, doprovodný program i čtyři afterparties v pražských klubech.

 

Těšit se můžete na bohatý kulturní program v podání legendárních kapel Babalet, A bude hůř, Vasilův Rubáš, Bitumen Beat či každoročních podporovatelů Uraggan Andrew. DJ’s stage nabídne vedle hvězdných dýdžejů Josefa Sedloňe či Netdave & Technical i další skvělé umělce, mezi které patří Selector Boldrik a jeho hosté, Z-Aires nebo Drax. Vedle hudební produkce na vás čeká i konopný trh, neziskový sektor s workshopy a pro rodiny s dětmi i program pro nejmladší demonstranty.

 

Pozvání do politické diskuze přijali:

  • Ivan Bartoš (Česká pirátská strana)

  • Ondřej Liška (Strana zelených)

  • Martin Pánek (Strana svobodných občanů)

  • Miroslav Poche (ČSSD)

  • Tomáš Zdechovský (KDU– ČSL)

 

Kulturní happening v parku Parukářka se koná za finančního přispění České pirátské strany a Strany zelených.

Program hudebních pódií můžete sledovat v živém přenosu na webové adrese live.legalizace.cz. Aktuální informace naleznete na adrese mmm.legalizace.cz.

 

Poznámka pro novináře:

Namísto tiskové konference je pro vás připraven informační servis přímo na místě konání happeningu Million Marihuana March 2013 v parku Parukářka, a to v Press centru o.s. Legalizace.cz v době od 15:00 do 17:00 hod. S žádostí o informace nebo zprostředkování rozhovorů s hosty MMM2013 se můžete obrátit na Press centrum.

 

 

Kontakty:

Robert Veverka, předseda a mluvčí Legalizace.cz, tel.: 773 691 561, e-mail: robert@legalizace.cz

Martin Juki Jyrkinen, tiskový servis, tel.: 702816391, e-mail: juki@legalizace.cz

 

 

 

1 Léčebné konopí není k sehnání ani rok po legalizaci, zdroj: http://www.denik.cz/z_domova/lecebne-konopi-v-cr-neni-ani-rok-po-legalizaci-20140402.html

 


Newsletter captcha